Příčina problémů

1. Životní styl moderního člověka

Málo spíme, špatně jíme, pracujeme ve stresu, nevěnujeme pozornost projevům našeho těla a také trávíme málo času pohybem a na čerstvém vzduchu. To vše jsou velmi časté znaky moderního života, které nám způsobují chronické obtíže a únavu. Vystavujeme tělo velké zátěži, více sedíme, než chodíme, nemáme čas na čerstvě uvařené jídlo, a tak to řešíme polotovary ba ještě hůře rychlým občerstvením ve spěchu. Bolesti a zdravotní problémy, ať už to jsou přecitlivělé reakce, problémy se zažíváním nebo bolesti hlavy a kloubů, řešíme nejraději tabletkami v domnění, že nám po nich bude lépe. Ano, na chvíli. Jenže my řešíme následky, nikoliv příčinu našich obtíží. Proto se nám vracejí a my se opakovaně necítíme dobře. Společným jmenovatelem nejčastějších obtíží jsou špatně fungující střeva. Ta jsou zanesena a kvůli tomu nemohou propouštět do těla látky pro správné fungování dalších orgánů. Mezi časté povzdechy lidí je to, že na zdravou životosprávu prostě nemají čas. Nemusíte se obávat toho, že zdravý životní styl vás omezí ve vaší výkonnosti. Právě naopak. Pokud se budete cítit dobře, půjde vám práce lépe od ruky a bude plnější energie – pro sebe i pro vaše blízké. Tak co je tedy lepší?

2. Parazité

Podle studie doktora Cromptona osmdesát procent západoevropské civilizace má v sobě nějaký druh parazita, který narušuje střevní mikroflóru, a navíc vajíčka procházejí střevem do krevního oběhu a dostávají se k jednotlivým orgánům. Potravou pro parazity je také nestrávené maso, které ve střevech zahnívá a nezvaní cizopasníci se touto hmotou živí. Naši předkové o tom samozřejmě věděli. Poválečná generace se však začala domnívat, že žije v natolik čistém světě, že se jich problém s vnitřními parazity netýká. Přitom parazité se do těla dostanou i v 21. století velmi snadno.

Jak se do těla parazité dostanou?

Pokud máte doma zvířata, buďte si jistí, že nějakého parazita máte také vy. Nakazit se můžete od psa, který sežere hraboše, myš či jiného hlodavce nebo ho krmíte syrovým masem. Parazity do sebe můžete dostat z masa býložravců, kteří pozřou cerkárii na stéblu trávy, z nedostatečně tepelně opracovaného masa. Všechny druhy motolice zhoršují metabolismus, často je mají lidé s nadváhou a s přehnanou chutí na sladké. Z masa syrových ryb si můžeme přivézt škulovce, což je největší parazit člověka.

Snadno se parazité přenáší i podáním ruky, jejich zárodky jsou obsaženy v jídle, hlavně u nás v tak oblíbeném tataráku a sushi. Vlasovce přenáší bodavý hmyz. Hostitelem toxoplasmy je kočka, člověk může být mezihostitelem. Kočka vylučuje ve výkalech cysty a ty na vzduchu dozrávají do infekční podoby. Při čištění a olizování zanese parazita na srst. A pokud ji pohladíme a poté s neumytými rukami něco sníme, dostali jsme do sebe nezvaného hosta

Pravidelné lékařské prohlídky byly zavedeny kvůli parazitům

V 19. století a na začátku 20. století bylo běžné, že se lidé očišťovali, přesněji řečeno odčervovali. Lékaři každého půl roku dohlíželi na své pacienty, jestli dodržují pravidelné očišťování. Tak vlastně vznikly pravidelné lékařské prohlídky, které se dnes staly standardem. Zdravé tělo se do určité míry umí vyrovnat s odpadními produkty, které paraziti produkují a nezpůsobí tak v těle nemoc. Přesto však parazité v těle zůstávají.

Odčervujeme zvířata, na sebe zapomínáme

Vlivem moderního životního stylu, kde je tělo často oslabené stresem, nedostatkem spánku, znečištěným životním prostředím a také nevhodnými stravovacími návyky, se ke slovu dostávají parazité a doslova nás sžírají zevnitř. Přesto, že naši domácí mazlíčci žijí ve stejném prostředí jako my, pravidelně je odčervujeme. Na sebe však zapomínáme. To, že parazity nevidíme, neznamená, že neexistují. Jen o nich nevíme a přitom ovlivňují náš každodenní život. Velmi často jsou příčinou naší únavy, ztráty energie, dokonce neschopnosti otěhotnět a zhubnout.